Promocje
Samozamykacz DC 120 ASSA ABLOY BIAŁY
Samozamykacz DC 120 ASSA ABLOY BIAŁY

112,00 zł

Cena regularna: 145,00 zł

Najniższa cena: 112,00 zł

91,06 zł

Cena regularna: 117,89 zł

Najniższa cena: 91,06 zł
szt.
Blokada - uchwyt linki z regulacją długości
Blokada - uchwyt linki z regulacją długości

6,50 zł

Cena regularna: 7,00 zł

Najniższa cena: 7,00 zł

5,28 zł

Cena regularna: 5,69 zł

Najniższa cena: 5,69 zł
szt.
Chmura tagów
Blog Drzwi przecipożarowe krótka charakterystyka
Na początku naszego bloga tematycznego poruszymy temat drzwi ppoż. Zapraszamy do  czytania i komentarzy.

Drzwi przeciwpożarowe stosuje się do uszczelnienia otworów w ścianach. Montaż odpowiednich drzwi wydłuża czas na ewakuacje ludzi oraz ogranicza prędkość rozprzestrzeniania się pożaru.
Straż pożarna ma szansę przyjechać kiedy budynek jest jeszcze do uratowania. Drzwi przeciwpożarowe wymagania: - odpowiednia odporność ogniowa wyrażona w minutach - możne być również wymagana dymoszczelność (wymagane specjalne uszczelki, które pęcznieją pod wpływem temperatury) - drzwi ppoż powinny samoczynnie się zamknąć po otwarciu (należy stosować samozamykacze lub inne urządzenia zamykające,
w ostateczności mogą być zawiasy ze sprężyną- przy sporadycznym otwieraniu drzwi) - przy drzwiach dwuskrzydłowych należy stosować regulatory kolejności zamykania skrzydeł, są różne rozwiązania:
zestaw samozamykaczy ze zintegrowanym RKZ np. lub niezależny regulator montowany miedzy połączonymi samozamykaczami. W drzwiach, gdzie skrzydło bierne jest zamknięte przez kantrygiel i nie wchodzi w skład wyjścia ewakuacyjnego
(służy do powiększenia otworu drzwiowego np w czasie dostawy) nie ma potrzeby stosowania samozamykacza i RKZ- obsługa świadomie otworzyła drzwi ppoż. - dopuszczone są systemy drzwi stale otwartych, ale powinny być wyposażone w urządzenia, które w czasie 'sygnału pożaru' samoczynnie zamkną się. W ciągach komunikacyjnych podzielonych na strefy pożarowe stosuje się elektrotrzymacze drzwi, które przytrzymują otwarte drzwi w czasie normalnego funkcjonowania obiektu. W momencie wykrycia dymu sygnał z centrali zwalnia elektromagnes i drzwi samoczynnie zamkną się (poprzez samozamykacz i w odpowiedniej kolejności jeżeli został zamontowany np. RKZ TL1001SS) System taki wymaga zainstalowania centrali pożarowej w budynku lub w mniejszej skali dotyczącej tych drzwi centrali + elektrotrzymacze + czujki dymu po obu stronach drzwi oraz sygnalizator.
Takie rozwiązanie pozwala na zainstalowanie w budynku elektrotrzymaczy, gdzie nie ma rozbudowanego systemu sygnalizacji pożaru. - w drzwiach ppoż, które nie są ewakuacyjne można zastosować zamknięcie/blokadę przez system KD (kontroli dostępu),
ale w czasie pożaru blokada musi być wyłączona i umożliwić opuszczenie lokalu bez posiadania klucza itp.
Co można zamontować na drzwiach ppoż?
Drzwi ppoż spełniają swoja funkcje, jeżeli warstwa izolacyjna wewnątrz skrzydła jest nie naruszona. Częstym błędem jest mocowanie sztab śrubą na przelot skrzydła.
Żaden producent nie dopuszcza takiej ingerencji, takie 'drobne' uszkodzenie izolacji dyskwalifikuje drzwi z użytkowania jako przeciwpożarowe.
Tak stanowi prawo, więc nie ryzykujmy i starajmy się stosować kontrole dostępu nie uszkadzając skrzydła.

Na drzwiach ppoż najczęściej można zamontować elementy, które nie niszczą warstwy izolacyjnej:

- samozamykacze drzwi
- okucia: klamki ppoż, zamki przeciwpożarowe, dźwignie
- naklejki
- inne elementy, które montuje się nawierzchniowo (poprzez krótkie wkręty)

Do każdych drzwi powinna być dostarczona instrukcja z listą dopuszczonych elementów, które można zamontować oraz informacją o warunkach montażu i użytkowania. Jeżeli nie ma dokumentacji to na każdych drzwiach ppoż jest tabliczka z informacją o producencie i jakie właściwości maja nasze drzwi.
Tabliczka może mieć formę naklejki lub została wytłoczona. Najczęściej znajduje się na krawędzi drzwi od strony zawiasów.
Ważnym aspektem funkcjonowania drzwi ppoż jest okresowa kontrola stanu technicznego i działania drzwi.
Drzwi przeciwpożarowe wchodzą w skład systemu ochrony przeciwpożarowej (jak np. gaśnice) i należy wykonywać przeglądy minimum raz w roku.
Odrębne przepisy mogą narzucić kontrole częściej. Temat nie został wyczerpany, będziemy jeszcze wracać do zagadnień drzwi przeciwpożarowych i okuć.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl